Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


Hava Durumu
ISTANBUL 
16 / 9

  ANA SAYFA  

BAŞAKŞEHİR HABER

GÜNDEM

SİYASET

İSTANBUL

RÖPORTAJ

EKONOMİ

EĞİTİM

SAĞLIK

DÜNYA

SPOR
 
 
 
Popüler Kültür ve Medya
 Mehmet CAN 06 Mayıs 2013 Pazartesi  

Popüler Kültür; bir cazibe merkezi...

Ancak kabul edelim ki bu cazibe yakın ve uzun vadeli farklı tesirlere sebebiyet veriyor. Yakın vadede bilinirlik, tanınırlık buna bağlı olarak ekonomik getiriler avantaj gibi gözükse de uzun planda yıpranma, kişisel haklarınızı kullanamama ve popüler kültürün hazırladığı tuzaklara düşme gibi riskleriniz var. Siz tanınmış biri olarak ya da tanınmakta olan biri olarak bireysel haklarınızı kullanamamaya başladığınızı görüyorsunuz ya da çevrenizin yaptığınız işle alakalı oluşmaya başladığını görüyorsunuz. Bu, yayıncı olarak büyük bir sorun bana göre. Bir de meseleyi yayıncı boyutundan alıp genel boyuta taşıdığımızda gençlerin karşı karşıya kaldıkları riskler var, tehditler var. Popüler kültür, özellikle geçiş evresindeki gençlerin sağlıklı, tutarlı fertler olmalarını da belli bir oranda geciktiriyor. Kendi kurallarını ortaya koyuyor ve o kurallara uygun fertler olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlıyor. Oysaki inançlı gençlerin, bu kültürün gençlerinin batının dayattığı popüler kurallara karşı getireceği alternatifler olmalı. Ancak özellikle sanal medyayla, karasal, işitsel ya da uydu medyasıyla karşımıza çıkan şey; gençlerin tek başına bırakılmadığı gerçeğidir. Herkesi belli bir kalıba koyup belli bir standartta görüp o şekilde yaşamalarını ve algılamalarını sağlıyorlar. Bu sebeple herkesi popüler kültürün risklerine karşı ihtiyatlı olmaya davet ediyorum.

 

Medya popüler kültürün bir numaralı ayağıdır aslında. Radyoyu, televizyonu, gazeteyi bunun bir numaralı vasıtası olarak tanımlıyorum. Ama artık buna interneti de dâhil etmemiz gerekir. Radyonun, televizyonun, gazetenin ve derginin geciktiği yerde bu bakış açısının yerleşmesi için internet yayımcılığı, ki artık bir kitle iletişim aracı haline dönüşmüştür, bu bakışın topluma hâkim olması için aktif olarak kullanıldığını görüyoruz. Dünyanın bir tarafından kalıbı oluşturulmuş yapı, internet vasıtasıyla, sinema, dizi-film hatta reklamlar kanalıyla dünyanın bir başka uzak noktasındaki nesillere, jenerasyonlara yaptırım olarak uygulanıyor. Bunun alternatifi olabilecek yayıncılık oluşturulamaz mı ya da yok mudur? Tabii ki var, tabii ki oluşturulabilir. Ama mukayeseyle medyanın popüler kültürün esaretinin büyük maşası olduğunu ifade etmeliyim, itiraf da etmeliyim. Belki de medyanın sermayesini ortaya koyan şey bunu yapmaya mecbur bırakıyor. Özetlemek gerekirse: “Senin sermayeni ortaya koyan ben, seni nasıl yayın yapacağına da karar veririm” diyen bir bakış bu. Dolayısıyla medya organlarının bunun dışına çıkması çok kolay gözükmüyor. Dünyada batı kaynaklı olarak kabul edilen, bilinen medyanın; Yahudi sermayesi eliyle yaşatıldığını da hatırlarsak, bunun şaşırtıcı olmadığı sonucuna varabiliriz. Son cümlemin altını bir kez daha çiziyorum. Dünyada medya Yahudi sermayesinin elindedir.

 

Müslüman bir şahsiyet, popüler kültürün tam merkezinde olmasa bile içindedir. Direniyor olsa bile içindedir maalesef. Dışına çıkabilmek içinse gayret sarf etmek zorundadır. Bu bir toplumsal beklentidir aynı zamanda. Ve Müslüman şahsiyetin de direnç göstermesi gereken bir noktadır. Şikâyetçisi olduğumuz şey için gayret sarf etmez isek dışına çıkabilmemiz de muhtemel değildir, mümkün de değildir. Ancak dışına çıkabilmemiz, bahsi geçen şikâyetçisi olduğumuz konunun dışında var olabilmemiz, böyle bir alanın mevcudiyetiyle, varlığıyla da ilgilidir. Bu varlığı oluşturacak şey ise tabandan tavana yükselen istektir, arzudur. Eğer Müslüman şahsiyet, Müslüman camia, Müslüman millet, Müslüman ülke popüler kültürün yozlaşmışlığının dışında varlığını sürdürmek niyetinde ise önce bunu talep etmeli ne olduğunu tam olarak kavramalı, algılamalı ve alternatiflerini geliştirmelidir. Alternatif geliştirmezseniz o sistemin maalesef ki içinde yer alırsınız. Bugün çoğumuzun içinde yer aldığı gibi.

 

Popüler kültürün diğer ayağı; sosyal medya

Bireysel olarak baktığımda ben sosyal medyayı işimin bir gereği olarak görüyorum. Ancak bir kısım mahsurlarını da, ciddi mahsurlarını da tanımlıyorum. Birincisi zaman kaybı. İkincisi yalnızlaşma. Yani topluluk içinde birbirimizle, ailemizle ilgilenmek yerine sadece ona entegre olmak, onunla yaşamak, oradaki ilişkilerimize ağırlık vermek; öte yandan sosyal medyanın varlığını reddediyor olmak da akılcı olmaz. Ancak sosyal medya olarak tanımlanan bu grubun, artık kitle iletişim araçlarını da bu guruba dâhil edelim, alternatifini koyamadığımızda da esaretiniz kaçınılmaz oluyor. Dün bir haber vardı. İran’da “Beşir” adlı bir arama motorunun, video paylaşım sitesinin devreye sokulacağı… Kaygılı bir gerekçe ise şöyle özetleniyordu Google ve benzerleri için: İnsanların ve devletlerin kişisel bilgilerini, özel bilgilerini mahrem bilgilerini alıp ticari meta haline dönüştürdükleri için biz “Beşir” alternatifini ortaya koyuyoruz. Doğru, internet dediğimiz sosyal medya ya da sanal medya dediğimiz yapı batı tandanslı, çıkışlı bir yapıdır. Ve insanların hayatına dâhil olmuştur. Yaşamı kolaylaştırmış gibi gözükmekle birlikte, bir kısım fotoğrafları, bilgileri, yaşadığımız yerleri, sevdiklerimizin görüntülerini, doğum günlerimizi hatta devletlerin bazı istihbari bilgilerini bütün dünyanın hizmetine sunmaktadır. Bunu büyük bir risk olarak görüyorum.

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
Yusuf Taş / Başyazar
 
Tabandakiler Masum mu?

 
Fatih Kılıçarslan
 
Başka Gizemler Ölmesin!

 
Meryem Seyda PARLAK
 
Yaşam Stratejilerimiz

 
Murat YILMAZ
 
Canlarla cenneti hissetmek..

 
Ahmet Gülümseyen
 
Yabancı futbolcuyu tartışmak!
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
 
 
  RSS

Add to Google
BaşakŞehirMedya'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı BaşakŞehirMedya sorumlu tutulamaz.