Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


Hava Durumu
ISTANBUL 
16 / 9

  ANA SAYFA  

BAŞAKŞEHİR HABER

GÜNDEM

SİYASET

İSTANBUL

RÖPORTAJ

EKONOMİ

EĞİTİM

SAĞLIK

DÜNYA

SPOR
 
 
 
Çılgın Proje 'Kanal İstanbul' Başakşehir'i uçurdu!
Çılgın Proje  Kanal İstanbul  Başakşehir i uçurdu!
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz yıl açıklanan "Çılgın Proje"nin ilçe sınırlarımızdan geçtiği neredeyse kesinleşmek üzere. Bu durum zaten çok kıymetli olan Başakşehir emlak fiyatlarını uçurmaya başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın 2011 yılında açıkladığı çılgın projenin güzergahı resmi olarak hala sırrını koruyor. Proje ile ilgili olarak sadece teknik bilgileri biliniyor.
 
2.1.2013 - 21:51

"Çılgın Proje" Başakşehir'i uçurdu!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz yıl açıklanan "Çılgın Proje"nin ilçe sınırlarımızdan geçtiği neredeyse kesinleşmek üzere. Bu durum zaten çok kıymetli olan Başakşehir emlak fiyatlarını uçurmaya başladı.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın 2011 yılında açıkladığı çılgın projenin güzergahı resmi olarak hala sırrını koruyor. Proje ile ilgili olarak sadece teknik bilgileri biliniyor. Buna göre İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz ile Marmara denizi arasında yapılacak ‘Kanal istanbul’un derinliği 25 metre, yüzey genişliği 140-150 metre ve taban genişliği 120 metre olacak. Erdoğan, İstanbul’un içinden iki deniz geçen bir şehre dönüşeceğini bildirdi.

İlk gündeme geldiğinde Silivri taraflarından geçeceği söylentisi çıkmıştı. Bu söylenti Silivri civarındaki arsa fiyatlarını uçurmuştu. Ancak geçen süre içerisinde hem üçüncü havaalanının yerinin belli olması hem de üçüncü köprünün bağlantı yollarının kesişmesi ve bunun yanında bir milyonluk şehir projesinin yerinin netleşmesi kanal istanbulun güzergahının neredeyse kesinleşmesini sağladı.  Üçüncü Köprü bağlantı yolları Kayaşehir'den geçecek. Bir milyonluk şehir merkezi Kayaşehir olacak. Havaalanı Başakşehir'in çok yakınında yapılacak. Bütün bu veriler ışığında ve yapmış olduğumuz araştırma ve analizler neticesinde ortaya çıkan sonuç Kanal İstanbul’un önemli bir kısmının ilçemiz Başakşehirin içinden geçeceğini göstermektedir. Kanal İstanbulun geçeceği güzergahların fiyatları tavan yaptı. Özellikle Arnavutköy fiyatları 10 katına çıktı. Emlak uzmanları süreç içerisinde bu rakamların çok daha yükseleceğini iddia ediyorlar.<< BAH

Konu ile ilgili uzmanların görüşleri:

Fuat YAVAŞ

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı

Serra Emlak

Başakşehirimiz hem sosyal hem de fiziki olarak İstanbulun nadide ilçelerinden birisidir. Her an deprem beklenen İstanbul'da depreme en dayanıklı binalar Başakşehir'de bulunmaktadır. Bununla birlikte istanbul’da malum olduğu üzere ciddi bir yapılaşma sıkıntısı var. Son yıllarda hükümetin TOKİ eliyle başlatılan Kentsel Dönüşümün özellikle başakşehirini arka kısımlarında Kayabaşı dediğimiz bölgede hali hazırda 25.000 konutun kullanılması, varolan planda 65.000 konuta ve gelecekte de 150.000 konuta çıkabilecek olması burayı adeta bir cazibe merkezine çeviriyor. Tabi sadece bunlarla alakalı değil, önceki günlerde sayın başbakanımızın İstanbullu’lara müjdesini verdiği Kanal İstanbul da ciddi manada İstanbulun çehresini ve çevresini değiştirecek bir projedir. Bu proje için de birkaç yer noktası için spekülasyon yapılmıştı. Tabi en kuvvetli ifade edilen bölge Küçükçekmece gölünden başlayarak onun akabinde Sazlıbosna barajı ve ordan devam ederek Durusunun civarından Terkostan Karadenize bağlanıyor olması bu şu anda çok kuvvetli olarak kabul edilen projedir. Tabi Türkiye de her an her şey değişebilir ama şu anda en kuvvetli güzergah burasıdır. Bu güzergahın bir boyutu ile başakşehirden geçiyor olması bölgemizi yine ayrıca bir cazibe merkezi haline getiriyor. Bununla birlikte yine Başakşehirin arka tarafında Şamlar civarında üçüncü köprünün bağlantı yollarından birisinin çıkışının İlçemizde bulunması yani Kayaşehir 4. Bölgenin arka tarafından geçiyor olması yine ayrıca ilçemizin güzelliklerine güzellik katacak çehreyi ve çevreyi değiştirecektir. Kanal İstanbul projesi ile ilçemiz  İstanbulun ikinci bir boğazına sahip olacaktır. Bunu daha önceden kestirebilen gören yatırımcılar da özellikle Arnavutköy civarında şu anda çok ciddi arsa alımlarına başlamışlardır. Bundan dolayı bölgedeki arsa fiyatlarımız hızlı bir artış göstermektedir. Yani rakamlarla söyleyecek olursak arnavutköydeki metrekaresi 20 – 30 lira olan arsalarımızın değeri 100 – 120 lirayı bulmaktadır. Önümüzdeki günlerde duyumlar arttıkça daha yüksek değerlere ulaşılacaktır. Allah’ın bir vergisi olarak zaten burada doğal bir kanal mevcuttur. Hükümetin 5 ya da 10 kilometrelik bir düzenleme ile burada zaten bulunan bir kanal projesine ulaşacağı sözkonusudur.

 ABDULLAH SÖNMEZ

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı

Abdullah Emlak

Kanal İstanbul projesi malumunuz olduğu üzere daha önce Silivri bölgesinden geçeceği söyleniyordu. Ancak son duyumlar son çalışmalar gösteriyor ki Küçükçekmece gölünden girecek Sazlıbosna barajından devam edecek Dursunköy, Yassıköy Boyalık, Tayakadının yan tarafından Zafer mahallesinden Karadenize açılacak. Dolayısıyla Kanal İstanbulun bir kısmı Başakşehir ilçesi sınırlarından geçecek bir kısmı da Arnavutköy ilçesi sınırlarından geçmiş olacaktır. Başakşehir zaten emlak değeri olarak gittikçe gelişen bir bölgeydi. Başakşehir kiptaşın yaptığı konutlar Tokinin yaptığı konutlarla zaten kıymetli bir alandı. Kanal İstanbulun başakşehirden geçecek olması ile özellikle Altınşehir, oradaki Güvercintepe, Şamlar, Kayabaşı gibi yerler inanılmaz prim yapacak. Artı prim yapmak bir yana başbakanımızın açıkladığı bir milyonluk proje de var. Hakeza Karadenize dökülen yerde havaalanı projesi var. Hem kanal İstanbul projesi hem havaalanı projesi hem de birmilyonluk şehir projesi Başakşehirin burnunun dibinde olan projeler. Bunlar gösteriyor ki Başakşehir zaten kıymetli bir yerdi ama bundan sonra uçuşa geçecek. Ayrıca kuzey Marmara otoyolu ve bu otoyolun bağlantı yollarının, 3. köprü bağlantı yollarının Kayaşehire çok yakın geçecek olması ki haritalarda  görünüyor. Ayrıca TOKİ’nin altmış binlik konut projesi bütün bunlar önce Başakşehiri sonra Arnavutköyü ziyadesiyle geliştirecek ama ben başka bir açıdan bakmak istiyorum, Altınşehir ve Kayaşehir, Güvercintepe çok gelişecek. Bildiğim kadarıyla bunlar öngörü tahmin tabi buralar kamulaştırılacak. Ve kamulaştırmadan sonra çarpık yapılaşma yıkılıp yerine modern bir yapılaşma yapılacak. Sazlıbosna barajını da sayarsak yaklaşık 20 – 25 kilometrelik yeni bir İstanbul yapılacak. Bu şehrin bir ucu Altınşehir’de bir ucu da Karadeniz’de Karaburun olacaktır. Bu anlamda başakşehiri güzel yarınlar bekliyor. Bütün yatırımcılara hararetle Başakşehir’den, Kayaşehir’den, Sazlıbosna’dan, kısacası o aradaki bölgeden, Yassıörenden, dursunköy’den yer almalarını tavsiye ederim.

Kaynak:  GAZETESİArkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 2   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
ahmet
04 Mayıs 2013 Cumartesi 11:40
Başakşehir den geçmesi saçmalık olur böyle bir kanal şehrin ortasından yapılmaz kırsal alan en uygunudur küçükçekmece gölü sazlıbosna barajının kullanılma fikri cahilcedir şehri merkezinden 2 ye bölerseniz 2. bir boğaz trafiği yaratmış olursunuz ki bu tam bir kaos yaratır Kanal istanbul için en makul yer silivri açıklarından başlayıp yalıköy civarı bitmesidir az mantıklı düşünen ne demek istediğimi anlar
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%22 %78
hayri
26 Şubat 2013 Salı 13:56
özelikle güvercintepe ye mutahıtler akın etmıs durumda sahıntepe ve guvercıntepe altınsehırpılot bolge konumuda
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%91 %9
  Bu kategorideki diğer haberler


Suriye Kampanyası Türkiye'yi sardı

TEM Otoyolu'nda vahşi cinayet!

Başakşehir Ak Parti Yaşlıları Unutmadı
»  Ahed Tamimi:Ülkeme Özgürlük Götürmek İstiyorum
»  Haberşehir Gazetesi 2013 İlk Sayısı yayında
»  Kardeş İlçe Çalışması Başakşehir'de Yapıldı
»  Başakşehir'den Filistin'e Kardeşlik Köprüsü
»  Bir Asilzade Olmanın Detayları Bu Sahnedeydi
»  Notaların Kraliçesi Başakşehir’deydi
»  Mehmet Akif Ersoy Unutulmadı...
»  2. Etap'da Değişimden Yana Oy Kullandı
»  Başakşehir'de Yılın Anketi
»  Uysal:Mahallede %60 ın üzerinde oy almak istiyoruz
»  Kemal Özer: Allah bize iki uyarıda bulunuyor
»  Bu Kütüphane Çok Renkli ve Bir O kadar da Farklı
»  Filistinli Ahed'e 'Hanzala Cesaret Ödülü'
»  Başakşehir'de kaz ziyafeti
»  Başakşehir İOSB’de yeşil alanlar artıyor
»  Gençlik Meclisinden Yeni Projeler
»  Başakşehir'in Misafiri İstanbul’u tekneyle gezdi
»  Mekke’ye sanal yolculuk
»  Ağlatan Buluşma
»  Çocuk Gözüyle Filistin’i anlatacak
»  Başakşehir Metro Hattı İnandırıcılığını Kaybediyor
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
Yusuf Taş / Başyazar
 
Tabandakiler Masum mu?

 
Fatih Kılıçarslan
 
Başka Gizemler Ölmesin!

 
Meryem Seyda PARLAK
 
Yaşam Stratejilerimiz

 
Murat YILMAZ
 
Ümmet olduğumuzu nasıl hissedeceğiz?

 
Ahmet Gülümseyen
 
Yabancı futbolcuyu tartışmak!
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
 
 
  RSS

Add to Google
BaşakŞehirMedya'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı BaşakŞehirMedya sorumlu tutulamaz.